MCMA200PD1600YB
Manufacturer Part Number:
MCMA200PD1600YB
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
DUAL THYRISTOR/DIODE Y4
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
6000A, 6480A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
200 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
315 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Operating Temperature :
-40°C ~ 140°C (TJ)
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5 V
Voltage - Off State :
1.6 kV