VS-VSKH105/06
Manufacturer Part Number:
VS-VSKH105/06
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
MODULE DIODE 600V 105A ADD-A-PAK
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
2000A, 2094A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
105 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
235 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Operating Temperature :
-40°C ~ 130°C (TJ)
Package / Case :
ADD-A-PAK (3)
Product Status :
Active
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5 V
Voltage - Off State :
600 V