VS-VSKT56/16
Manufacturer Part Number:
VS-VSKT56/16
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
MODULE THYRISTOR 60A ADD-A-PAK
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1200A, 1256A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
60 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
135 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
ADD-A-PAK (3 + 4)
Product Status :
Active
Structure :
Series Connection - All SCRs
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5 V
Voltage - Off State :
1.6 kV