MCMA65P1800TA
Manufacturer Part Number:
MCMA65P1800TA
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
SCR MODULE 1.8KV 65A TO240AA
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
95 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1150A, 1240A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
65 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
120 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Operating Temperature :
-40°C ~ 140°C (TJ)
Package / Case :
TO-240AA
Product Status :
Active
Structure :
Series Connection - All SCRs
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5 V
Voltage - Off State :
1.8 kV