MCC56-14IO8B
Manufacturer Part Number:
MCC56-14IO8B
Part of Description:
MOD THYRISTOR DUAL 1400V TO240AA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1500A, 1600A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
64 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
100 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5 V
Voltage - Off State :
1.4 kV