MCD26-16IO1B
Manufacturer Part Number:
MCD26-16IO1B
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
MOD THYRISTOR/DIO 1600V TO-240AA
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
520A, 560A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
32 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
50 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
TO-240AA
Product Status :
Active
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5 V
Voltage - Off State :
1.6 kV