MCC19-16IO1B
- Manufacturer Part Number:
- MCC19-16IO1B
- Part of Description:
- THYRISTOR MODULE 1600V 2X40A
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 100 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 200 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 400A, 420A
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 25 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 40 A
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1.5 V
- Voltage - Off State :
- 1.6 kV