TT570N16KOFHPSA2
- Manufacturer Part Number:
- TT570N16KOFHPSA2
- Manufacturer/Brand:
- Cypress Semiconductor Corp
- Part of Description:
- SCR MODULE 1.6KV 900A MODULE
- Manufacturer :
- Cypress Semiconductor Corp
- Product Category :
- Thyristors - SCRs - Modules
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 250 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 300 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 17000A @ 50Hz
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 600 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 900 A
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of SCRs, Diodes :
- 2 SCRs
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Module
- Product Status :
- Active
- Structure :
- Series Connection - All SCRs
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 2.2 V
- Voltage - Off State :
- 1.6 kV