TDB6HK240N16PBOSA1
- Manufacturer Part Number:
- TDB6HK240N16PBOSA1
- Manufacturer/Brand:
- Cypress Semiconductor Corp
- Part of Description:
- THYRISTOR MODULE VDRM 1600V 70A
- Manufacturer :
- Cypress Semiconductor Corp
- Product Category :
- Thyristors - SCRs - Modules
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 100 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 220 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 1800A @ 50Hz
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 140 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 240 A
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of SCRs, Diodes :
- 3 SCRs, 3 Diodes
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 130°C (TJ)
- Package / Case :
- Module
- Product Status :
- Active
- Structure :
- Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 2 V
- Voltage - Off State :
- 1.6 kV