VS-T90RIA120
- Manufacturer Part Number:
- VS-T90RIA120
- Part of Description:
- SCR PHASE CONT 1200V 90A D-55
- Product Category :
- Thyristors - SCRs - Modules
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 120 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 200 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 1780A, 1870A
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 90 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 141 A
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of SCRs, Diodes :
- 1 SCR
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Active
- Structure :
- Single
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 2.5 V
- Voltage - Off State :
- 1.2 kV