T620163004DN
- Manufacturer Part Number:
- T620163004DN
- Manufacturer/Brand:
- Powerex Inc.
- Part of Description:
- SCR PHASE CTRL MOD 1600V 300A
- Manufacturer :
- Powerex Inc.
- Product Category :
- Thyristors - SCRs - Modules
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 150 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 5000A, 5500A
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 300 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 470 A
- Mounting Type :
- Chassis Mount, 8" Wire Lead
- Number of SCRs, Diodes :
- 1 SCR
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-200AB, A-PUK
- Product Status :
- Active
- Structure :
- Single
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 3 V
- Voltage - Off State :
- 1.6 kV