N3012ZC200
- Manufacturer Part Number:
- N3012ZC200
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- SCR 2KV 5922A W13
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Thyristors - SCRs
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 300 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 1 A
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 49700A @ 50Hz
- Current - Off State (Max) :
- 200 mA
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 3012 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 5922 A
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- TO-200AF
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- SCR Type :
- Standard Recovery
- Supplier Device Package :
- W13
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 3 V
- Voltage - Off State :
- 2 kV
- Voltage - On State (Vtm) (Max) :
- 1.4 V