N3229QK060
- Manufacturer Part Number:
- N3229QK060
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- SCR 600MV 6305A WP2
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Thyristors - SCRs
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 300 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 1 A
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 30800A @ 50Hz
- Current - Off State (Max) :
- 100 mA
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 3229 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 6305 A
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 140°C
- Package / Case :
- TO-200AB, B-PuK
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- SCR Type :
- Standard Recovery
- Supplier Device Package :
- WP2
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 3 V
- Voltage - Off State :
- 600 mV
- Voltage - On State (Vtm) (Max) :
- 1.57 V