S4008DTP
Manufacturer Part Number:
S4008DTP
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
SCR 400V 8A TO252
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
15 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
30 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A, 100A
Current - Off State (Max) :
10 µA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
5.1 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
8 A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Active
SCR Type :
Standard Recovery
Supplier Device Package :
TO-252, (D-Pak)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5 V
Voltage - Off State :
400 V
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6 V