BT151-500R,127
- Manufacturer Part Number:
- BT151-500R,127
- Part of Description:
- SCR 500V 12A TO220AB
- Product Category :
- Thyristors - SCRs
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 15 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 20 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 120A, 132A
- Current - Off State (Max) :
- 500 µA
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 7.5 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 12 A
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- TO-220-3
- Product Status :
- Active
- SCR Type :
- Standard Recovery
- Supplier Device Package :
- TO-220AB
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1.5 V
- Voltage - Off State :
- 500 V
- Voltage - On State (Vtm) (Max) :
- 1.75 V