SK055RTP
- Manufacturer Part Number:
- SK055RTP
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- SCR 1KV 55A TO220AB-R
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Thyristors - SCRs
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 40 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 60 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 550A, 650A
- Current - Off State (Max) :
- 30 µA
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 35 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 55 A
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- TO-220-3
- Product Status :
- Active
- SCR Type :
- Standard Recovery
- Supplier Device Package :
- TO-220AB-R
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1.5 V
- Voltage - Off State :
- 1 kV
- Voltage - On State (Vtm) (Max) :
- 1.8 V