CMA30E1600PN
- Manufacturer Part Number:
- CMA30E1600PN
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- SCR 1.6KV 50A TO220ABFP
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Thyristors - SCRs
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 28 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 60 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 260A, 280A
- Current - Off State (Max) :
- 10 µA
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 30 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 50 A
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C
- Package / Case :
- TO-220-3 Full Pack
- Product Status :
- Active
- SCR Type :
- Standard Recovery
- Supplier Device Package :
- TO-220ABFP
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1.3 V
- Voltage - Off State :
- 1.6 kV
- Voltage - On State (Vtm) (Max) :
- 1.7 V