TS820-600B-TR
- Manufacturer Part Number:
- TS820-600B-TR
- Manufacturer/Brand:
- STMicroelectronics
- Part of Description:
- SCR 600V 8A DPAK
- Manufacturer :
- STMicroelectronics
- Product Category :
- Thyristors - SCRs
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 200 µA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 5 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 70A, 73A
- Current - Off State (Max) :
- 5 µA
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 5 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 8 A
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
- Product Status :
- Active
- SCR Type :
- Sensitive Gate
- Supplier Device Package :
- DPAK
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 800 mV
- Voltage - Off State :
- 600 V
- Voltage - On State (Vtm) (Max) :
- 1.6 V