MCR12DSMT4G
- Manufacturer Part Number:
- MCR12DSMT4G
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- SCR 600V 12A DPAK
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Thyristors - SCRs
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 200 µA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 6 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 100A @ 60Hz
- Current - Off State (Max) :
- 10 µA
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 7.6 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 12 A
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 110°C
- Package / Case :
- TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
- Product Status :
- Active
- SCR Type :
- Sensitive Gate
- Supplier Device Package :
- TO-252, (D-Pak)
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1 V
- Voltage - Off State :
- 600 V
- Voltage - On State (Vtm) (Max) :
- 1.9 V