MM5Z6V2T1G
Manufacturer Part Number:
MM5Z6V2T1G
Part of Description:
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD523
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3 µA @ 4 V
Impedance (Max) (Zzt) :
10 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Power - Max :
500 mW
Product Status :
Obsolete
Tolerance :
±6.5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2 V