GDZT2R6.2B
Manufacturer Part Number:
GDZT2R6.2B
Manufacturer/Brand:
Kionix Inc.
Part of Description:
DIODE ZENER 6.2V 100MW GMD2
Manufacturer :
Kionix Inc.
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 3 V
Impedance (Max) (Zzt) :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Power - Max :
100 mW
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
GMD2
Tolerance :
±5.4%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2 V