BZX85C18TR5K
Manufacturer Part Number:
BZX85C18TR5K
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
DIODE ZENER 18V 1W DO204AL
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 12.5 V
Impedance (Max) (Zzt) :
20 Ohms
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C (TJ)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max :
1 W
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
DO-41
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
18 V