PDZ20B/ZLX
Manufacturer Part Number:
PDZ20B/ZLX
Manufacturer/Brand:
Nexperia USA Inc.
Part of Description:
DIODE ZENER 19.96V 400MW SOD323
Manufacturer :
Nexperia USA Inc.
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 nA @ 15 V
Impedance (Max) (Zzt) :
20 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Power - Max :
400 mW
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SOD-323
Tolerance :
±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 100 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
19.96 V