2M6.8ZHA0G
Manufacturer Part Number:
2M6.8ZHA0G
Manufacturer/Brand:
Taiwan Semiconductor Corporation
Part of Description:
DIODE ZENER 6.8V 2W DO204AC
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 mA @ 5.5 V
Impedance (Max) (Zzt) :
1.5 Ohms
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Power - Max :
2 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.8 V