BZD17C16P RFG
Manufacturer Part Number:
BZD17C16P RFG
Part of Description:
DIODE ZENER 16V 800MW SUB SMA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 12 V
Impedance (Max) (Zzt) :
15 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Max :
800 mW
Tolerance :
±5.625%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
16 V