BZG05C91-E3-TR
Manufacturer Part Number:
BZG05C91-E3-TR
Part of Description:
DIODE ZENER 91V 1250MW DO214AC
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 68 V
Impedance (Max) (Zzt) :
25 Ohms
Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Max :
1250 mW
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
91 V