BZT03D8V2-TR
Manufacturer Part Number:
BZT03D8V2-TR
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
TVS DIODE 6.5VWM 12.6VC SOD57
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
600 µA @ 6.2 V
Impedance (Max) (Zzt) :
2 Ohms
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
175°C (TJ)
Package / Case :
SOD-57, Axial
Power - Max :
1.3 W
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SOD-57
Tolerance :
±6.1%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 500 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2 V