BZG05C68TR3
Manufacturer Part Number:
BZG05C68TR3
Part of Description:
DIODE ZENER 68V 1.25W DO214AC
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 51 V
Impedance (Max) (Zzt) :
2 kOhms
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Max :
1.25 W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Tolerance :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68 V