BZG05C62TR3
Manufacturer Part Number:
BZG05C62TR3
Part of Description:
DIODE ZENER 62V 1.25W DO214AC
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 47 V
Impedance (Max) (Zzt) :
2 kOhms
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Power - Max :
1.25 W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
62 V