2EZ150D5E3/TR12
Manufacturer Part Number:
2EZ150D5E3/TR12
Part of Description:
DIODE ZENER 150V 2W DO204AL
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 114 V
Impedance (Max) (Zzt) :
575 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Power - Max :
2 W
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
150 V