1EZ170D5/TR12
Manufacturer Part Number:
1EZ170D5/TR12
Part of Description:
DIODE ZENER 170V 1W DO204AL
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 130.4 V
Impedance (Max) (Zzt) :
1.45 kOhms
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Power - Max :
1 W
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
170 V