1EZ110D2E3/TR12
Manufacturer Part Number:
1EZ110D2E3/TR12
Manufacturer/Brand:
Microsemi Corporation
Part of Description:
DIODE ZENER 110V 1W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi Corporation
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 83.6 V
Impedance (Max) (Zzt) :
570 Ohms
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max :
1 W
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Tolerance :
±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
110 V