CZRNC55C43-G
Manufacturer Part Number:
CZRNC55C43-G
Part of Description:
DIODE ZENER 43V 500MW 1206
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 32.3 V
Impedance (Max) (Zzt) :
90 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Power - Max :
500 mW
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
1206
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
43 V