MAZD056G0L
Manufacturer Part Number:
MAZD056G0L
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
DIODE ZENER 5.6V 120MW SSSMINI2
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 2.5 V
Impedance (Max) (Zzt) :
40 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Power - Max :
120 mW
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SSSMini2-F3
Tolerance :
±6%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6 V