2EZ180D5DO41E3
Manufacturer Part Number:
2EZ180D5DO41E3
Part of Description:
DIODE ZENER 180V 2W DO204AL
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 136.8 V
Impedance (Max) (Zzt) :
725 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Power - Max :
2 W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
180 V