1N5274-1/TR
Manufacturer Part Number:
1N5274-1/TR
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
VOLTAGE REGULATOR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 94 V
Impedance (Max) (Zzt) :
1100 Ohms
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Power - Max :
500 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-35 (DO-204AH)
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
130 V