PTV4.7B-M3/85A
Manufacturer Part Number:
PTV4.7B-M3/85A
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE ZENER 4.7V 600MW DO220AA
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 µA @ 1 V
Impedance (Max) (Zzt) :
10 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-220AA
Power - Max :
600 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-220AA (SMP)
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.7 V