CZRQC18VB-HF
Manufacturer Part Number:
CZRQC18VB-HF
Manufacturer/Brand:
Comchip Technology
Part of Description:
DIODE ZENER 125MW 18V 2.5% S0402
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 14 V
Impedance (Max) (Zzt) :
42 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Power - Max :
125 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
0402C/SOD-923F
Tolerance :
±2.5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
18 V