BZX85B51-TR
Manufacturer Part Number:
BZX85B51-TR
Part of Description:
DIODE ZENER 51V 1.3W DO41
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 39 V
Impedance (Max) (Zzt) :
115 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Power - Max :
1.3 W
Tolerance :
±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
51 V