TDZ5V6JF
Manufacturer Part Number:
TDZ5V6JF
Manufacturer/Brand:
Nexperia USA Inc.
Part of Description:
DIODE ZENER 5.6V SOD323F
Manufacturer :
Nexperia USA Inc.
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 2.5 V
Impedance (Max) (Zzt) :
40 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Power - Max :
500 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOD-323F
Tolerance :
±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 100 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6 V