BZM55B47-TR3
Manufacturer Part Number:
BZM55B47-TR3
Part of Description:
DIODE ZENER 47V 500MW MICROMELF
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 36 V
Impedance (Max) (Zzt) :
700 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Power - Max :
500 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
47 V