MM5Z8V2ST5G
Manufacturer Part Number:
MM5Z8V2ST5G
Part of Description:
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD523
Current - Reverse Leakage @ Vr :
700 nA @ 5 V
Impedance (Max) (Zzt) :
15 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Power - Max :
500 mW
Product Status :
Active
Tolerance :
±2.07%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2 V