BZS55C13 RXG
Manufacturer Part Number:
BZS55C13 RXG
Manufacturer/Brand:
Taiwan Semiconductor Corporation
Part of Description:
DIODE ZENER 13V 500MW 1206
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 10 V
Impedance (Max) (Zzt) :
26 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power - Max :
500 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
1206
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
13 V