DDZX8V2C-13
Manufacturer Part Number:
DDZX8V2C-13
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 6.5 V
Impedance (Max) (Zzt) :
8 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max :
300 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Tolerance :
±3%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2 V