DDZ6V2BQ-13
Manufacturer Part Number:
DDZ6V2BQ-13
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
TIGHT TOLERANCE ZENER DIODE SOD1
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 4 V
Impedance (Max) (Zzt) :
7 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
SOD-123
Power - Max :
294 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOD-123
Tolerance :
±2.5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2 V