BZT52-C68J
Manufacturer Part Number:
BZT52-C68J
Manufacturer/Brand:
Nexperia USA Inc.
Part of Description:
DIODE ZENER 68V 350MW SOD123
Manufacturer :
Nexperia USA Inc.
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 nA @ 47.6 V
Impedance (Max) (Zzt) :
160 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
SOD-123
Power - Max :
350 mW
Supplier Device Package :
SOD-123
Tolerance :
±5.9%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68 V