1N5359B/TR12
Manufacturer Part Number:
1N5359B/TR12
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
DIODE ZENER 24V 5W T18
Manufacturer :
Microchip Technology
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 17.3 V
Impedance (Max) (Zzt) :
3.5 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
T-18, Axial
Power - Max :
5 W
Supplier Device Package :
T-18
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 1 A
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
24 V