VDZT2R6.2B
Manufacturer Part Number:
VDZT2R6.2B
Part of Description:
DIODE ZENER 6.2V 100MW VMD2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 3 V
Impedance (Max) (Zzt) :
60 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Power - Max :
100 mW
Tolerance :
±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2 V