FDZT40RB7.5
Manufacturer Part Number:
FDZT40RB7.5
Manufacturer/Brand:
Kionix Inc.
Part of Description:
DIODE ZENER 7.5V 100MW SMD0402
Manufacturer :
Kionix Inc.
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 4 V
Impedance (Max) (Zzt) :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Power - Max :
100 mW
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SMD0402
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
7.5 V