PDZ5.6BGWJ
Manufacturer Part Number:
PDZ5.6BGWJ
Part of Description:
DIODE ZENER 5.6V 365MW SOD123
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 2.5 V
Impedance (Max) (Zzt) :
50 Ohms
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Package / Case :
SOD-123
Power - Max :
365 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOD-123
Tolerance :
±2.23%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 100 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6 V